ЮНЕСКО

Ця непересічна подія вплинула на її новітню історію. Представниками УРСР в ЮНЕСКО були Юрій Кочубей, Микола Решетняк, Анатолій Зленко, Володимир Скофенко. Україна брала участь у реалізації проектів практично в усіх галузях, що входять до компетенції ЮНЕСКО. Представників нашої країни обирали до Міжнародної координаційної ради програми «Людина і біосфера», до Міжурядової ради програми з інформації, Міжурядового комітету Всесвітнього десятиріччя розвитку культури, Міжурядового комітету зі сприяння поверненню культурних цінностей країнам їхнього походження. За період членства в ЮНЕСКО Україна виступала ініціатором започаткування багатьох міжнародних програм і проектів цієї Організації.

Зокрема, в ході 26-ї сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО вона ініціювала розгортання масової міжнародної кампанії по викоріненню неписьменності. Ця кампанія набула широкого міжнародного визнання і лягла в основу 20-річної програмної діяльності ЮНЕСКО в цій галузі. Україна висунула також пропозицію про використання засобів інформації з метою зміцнення миру, недопущення пропаганди війни, насильства і ненависті між народами, що дало поштовх до розробки і прийняття відповідної Декларації (1978 р.).

Крім того, Україна була серед ініціаторів розробки Декларації про раси і расові забобони, започаткування проектів стосовно ролі ЮНЕСКО у встановленні нового міжнародного економічного порядку, вивчення та поширення слов'янських культур тощо.

*Інформаційні матеріали надала кандидат історичних наук, директор КЗ КОР «Вишгородський   історико-культурний заповідник» – Влада Литовченко, яка у 2013 році – стала старшим викладачем   Міжнародного університету «Україна» (курс «Всесвітня спадщина ЮНЕСКО»); 2015 року – захистила   дисертацію на тему: «Роль ЮНЕСКО в охороні та збереженні культурної спадщини в Україні».